Eski Dostum Tankla Gelmiş

Eski Dostum Tankla Gelmiş

Evet eski ve yakışıklı bir dostum önceki görüşmemize bir çift yeşil postal ve ondan yeşil olmasın taze bir yeşil tankla geldi. Seyahate çıkmıştı. Kuzey Akdeniz güzergâhındaki aynı yollarda, değişen tek şey asfaltın yükselen kalitesi.

Yol boyunca çiçek veyahut böcek görmediğini iddia ederek biz sevgili dostlarına enteresan bir korku nöbeti geçirtti. Lastik kokusu bunun yanında otoban sıcağı mavi üst camlı Amerikan otoları.

Zift renginde asfalt, çingene sarısı şeritler. Radarsız bir günde tankla çıktığımız devriyede gözaltı sayımız… ‘aştı. II. Dünya Savaşı kasketimle… Çocukluğumu, gençliğimi ve aşırı güvenimi detaylı bir şekilde sabah saatlerinde kurşuna dizdim.

Tam tamına 3 kişiyiz bulvardan gidiyoruz… Zincirli tekerlek insan bakışlarını üzerime topluyor, üzülüyorum açıkçası. Her şeyin üst üste gelmesi yetmezmiş gibi…

Elimde saman kâğıttan hallice yanmış …’ncı kalite kâğıt. Belirsiz durumların getirdiği inanılmaz boğucu hal bagajdaki çaydanlığın devrilmesine yol açtı. Şehirlerarası eğitimsiz 3 insan. 52, 44, 41 yaşlarında meydanda yıllar okuyan delikanlı.

İsmet Abi… Elinde yirmi sekizlik İngiliz anahtarı. Adnan’da ise üst düzey kravat iğnesi… Gereksizce süslü ki zaten otobanda yağ çekecek bir makam yoktur, lastikçiden başka.

Eski dostum köstekli saatindeki çocuklarıyla gelmiş… Yeşil postalları ona en mütevazı yollarda eşlik etmiş. Örümcek ağlarına duygu tesirli bomba atılmış. Kırmızı flama. Nasırlı ellerimle havaya kaldırarak

‘’Ben tarihteki en masum adamım… Düşünün ki 85 yıllık hayatımda karıncayı bile incittim.’’ Kucağımdaki beyaz kedi tüy dökmesine karşın özür bile dilemiyor çabuk in ve 1 hafta gelme. İki yumurta, beyaz peynirden oluşan yevmiyemde gözü olan zenginlere selam ederek, sert ekmekten bir parça isteme nezaketinde bulunacağım…

Son?

Korku yüklü çok ağlamaklı bir gece… Geç kalınmış bir sabah. Ödenmesi gereken faturalar… Sesini aç… Daha fazla, bunun için buradasın

-Modern Sabahlarda görülmüş… Bir çuval incir, silah… Yorumlanmayı bekleyen klişe bir rüya. Dışarıdan gelen çöp arabasının tanka benzeyen sesi… Ocakta kaynayan yumurta.

 

YAVUZ SELİM ÇELEBİ        MART/2016 ANKARA