Ardındaki Gölge

Ardındaki Gölge

Bismillahirrahmanirrahim.

Yokken hayatındaki en önemli şeydir. Elde edince, yeni yokun ardındaki bir gölge. Hayatımız boyunca hep bir şeylere sahip olmak için uğraşır dururuz. Hep bir hırs vardır içimiz de ve bu yüzden çoğunlukla sahip olduklarımızın değerini bilemeyip, hep daha iyisine ulaşmak için şu kısacık ömrümüzü harcar dururuz ama bazen öyle anlar da gelir ki eski halimizi mumla ararız.

Sürekli bir gelişim içerisinde olan teknoloji hayatımızın hep bir köşesinde. Buna paralel olarak, hayatımızı da gelişen teknolojiye göre düzenlemeye başladık. Yeni bir telefon mu çıkmış, hemen onu almak için hayallere dalarız. Sonra ki sene daha iyisi mi çıkmış, bu sefer de geçen sene aldığımız 2000 liralık telefonu eski diye nitelendirip, evin bir köşesine kaldırırız. Aslında, bu durum insan nefsinin hep en iyiye sahip olmak için verdiği uğraşa verilebilecek en iyi örneklerden biri. İnsan kibirli bir varlık olması hasebiyle, sırf son model telefonu gösteriş amaçlı kullanabilmek için, her sene 2000 TL parayı çöpe atmaktan çekinmiyor. Allah verdiği rızkı kişinin üstünde görmeği sever ancak aşırıya kaçmayı yani israf etmeyi ve ayrıca da başka bir insanın nefsine dokunacak şekilde gösterişte bulunmayı kesinlikle yasaklamıştır.

  Müslümanca yaşamanın bir gereği daha, israf etme! Ama maalesef biz her gün israf etmeye ve günah hanemizi doldurmaya azimle devam ediyoruz. İşte asıl ahmaklık burada; bir gün bir daha hiç şu dünyalık gözlerimizi açamayacağımızı bildiğimiz halde uçuruma doğru koşmaya devam ediyoruz. Önce kendimizden başlamalıyız Müslüman bir şekilde yaşamaya ki bizden sonrakilere örnek olsun. Vesselam.

Faruk KARABABA Ekim/2014/ Ankara